Прејди на содржината

Музеј на уметноста (Саун Пауло)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Музеј на уметноста на Саун Пауло

Музеј на уметноста на Саун Пауло е музеј во Саун Пауло, наоѓа на Avenida Paulista од 1968 година, годината на неговата инаугурација.

Тој е еден од најпознатите и важни музеи во Латинска Америка, музеот е непрофитирачка институциja која е основана во 1947 година, од претприемач Assis Chateaubriand. Во 2009 година, доби околу 679.019 посетители.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]