Мочуришна пеперутка

Од Википедија — слободната енциклопедија

Mylothris rubricosta е мочуришна пеперутка во семејството Pieridae . Ја има во Судан, Етиопија, Уганда, Руанда, Бурунди, Демократска Република Конго, Кенија, Танзанија, Малави, Замбија, Мозамбик, Боцвана и Зимбабве .[1] Живеалиштето се состои од папирусни мочуришта.

Возрасните пеперутки имаат слаб лет и остануваат близу до земјата. Тие се хранат со цвеќињата. Тие летаат со крилата од август до март.

Ларвите се хранат со цвеќињата.

Подвидови[уреди | уреди извор]

  • Mylothris rubricosta rubricosta (јужен Судан, Етиопија, Уганда, Руанда, Бурунди, Демократска Република Конго, Кенија, Танзанија, Замбија, Мозамбик)
  • Mylothris rubricosta attenuata Talbot, 1944 (источна Танзанија, Малави, северозападно Зимбабве, Боцвана)
  • Mylothris rubricosta pulchra Бергер, 1981 година (Демократска Република Конго, западна Танзанија)

Користена литература[уреди | уреди извор]

  1. „Afrotropical Butterflies: File D – Pierini – Tribe Aporiina“. Архивирано од изворникот на 2014-08-19. Посетено на 2012-04-30.