Прејди на содржината

Москино

Од Википедија — слободната енциклопедија
Продавница на Москино во Макао.

Москино (италијански: Moschino) е италијанска луксузна модна куќа,  за кожни додатоци, чевли, багаж и мириси. Таа е основана во 1983 година од страна на   Франко Москино.

Историја

[уреди | уреди извор]

Основање и 1990-тите

[уреди | уреди извор]

Брендот бил првично создаден во 1983 година од страна на  Франко Москино (1950-1994). Москино и неговата модна етикета станале познати по своите иновативни, шарени и понекогаш ексцентрични дизајни, за неговите критики на модната индустрија и за неговите социјални кампањи за подигнување на свеста во почетокот на 1990-те.[1][2] По  смртта на Москино , Росела Јардини, неговиот поранешен асистент, станала креативен директор.[3][4] Брендот е дел од Аефе  модна група од 1999 година.

Москино денес

[уреди | уреди извор]

Росела Јардини била креативен директор на Москино од 1994 до октомври 2013.[5] Во октомври 2013 година, Џереми Скот станал креативен директор на Москино, тоа го  покажува неговата прва колекција на Москино во есен 2014 година.

Во 2006 година, Москино дизајнирал облека за свеченото отворање во 2006 година Зимските олимписки Игри во Торино.[6] Москино, исто така дизајнирал облека за Кајли Миногуе 2005 Showgirl - Најголемите Хитови Турнеја,[7] очила за сонце за Мадона во 2008 за турнејата Sticky & Sweet [8][9] и шест тимови за Лејди Гага во 2011-2012.

Сопственикот на етикети Москино е Москино СПА, компанија која била купена од Аефе СПА (производител на Москино од 1983 година) и спортската интернационална облека во 1999 година. Москино СПА го извршувала својот бренд менаџмент, лиценцирање договорни активности , комуникација и координација на комерцијалните политики самостојно. Во 2007 година, Москино СПА потпишала ексклузивен договор со Синвард Интернешнл Холдинг за франшизирање и дистрибуција на своите производи во Кина (со исклучок на Хонгконг и Макао). Десетгодишниот договор предвидувал  отворање на четириесет продавници (22 во првите пет години од соработката) и ексклузивна дистрибуција на брендови за модни брендови Москино почнувајќи од колекцијата S / S 2008. Москино СПА, исто така, го објавил својот петгодишен обновлив договор со Алисон за создавање, развој и светска дистрибуција на новата колекција Москино очила и потпишување на петгодишен договор (обновлив уште пет години) со Бинда  за производство и маркетинг на часовници и за првпат на колекцијата на накит, лиценцирана со брендот Москино CheapAndChic. Новата колекција на шлемови Москино била претставена во ноември 2007 година, за време на емисијата EICMA. Овие шлемови биле резултат на соработката меѓу производителите на шлемот Max Safety Fashion и брендот Москино.

Во октомври 2008 година, Moschino SpA и Altana SpA, водечки компании во секторот за детска облека, го објавиле потпишувањето на договорот за создавање, развој и светска дистрибуција, за пет години обновлив, од колекциите на Мошино момчиња и девојчиња. Колекциите, чиј креативен аспект останува на Мошино, биле наменети за три возрасни групи: Мошино Тинејџер со возраст од шест до четиринаесет години; Мошино Кид за дванаесет и осумнаесет месеци до шест години; и Мошино Бебе од еден-три месеци до две години.

Во јули 2011 година, колекцијата на компанијата беше претставена на модната патека на модна ревија на брендирањето во Барселона.

Во Јули 2011 година, компанијата  била презентирана на писта На Brandery, модна ревија во Барселона.[10]

Брендови

[уреди | уреди извор]

Марката се состои од неколку брендови: Москино (женска и машка главна линија), Москино евтини и шик (женска секундарна линија, создадена во 1988 година), Љубов Мошино (женска и машка дифузна линија, позната како Мошино Джинс од 1986 до 2008) ред на ексклузивност. Покрај тоа, додатоци, накит, часовници, парфеми и козметика, па дури и авионски шлемови се продаваат под брендот Москино. Речиси сите модели на часовници се направени од Бинда. Во Милано, Москино отвори свој концепциски хотел во 2009 година, "Маисон Москино". Почнувајќи од 2014 година и под раководство на креативниот режисер Џереми Скот, Москино евтино и шик била консолидирана во новата женска секундарна линија наречена Бутик Мошино. .[11]

Почнувајќи во 2014 година и под раководство на креативниот директор Џереми Скот, Москино Евтини и Шик биле консолидирани во една нова  линија наречена Бутик Москино.

Соработки

[уреди | уреди извор]

Во Април 2018, Москино ја објавил својата соработка со шведскиот бренд H&M кој бил планиран да биде претставен во ноември 2018.[12]

 1. "Obituary: Franco Moschino", Wednesday, 21 September 1994. The Independent. [1]
 2. "Having fun with Moschino: A designer takes a bow", Monday, October 27, 2008. The New York Times. [2]
 3. "A fashionable life: Rosella Jardini". Harper's Bazaar
 4. "A moment with Moschino", 28 October 2008. vogue.com Архивирано на 24 септември 2009 г.
 5. Zargani, Luisa (29 October 2013). „Moschino Names Jeremy Scott Creative Director“. WWD. Посетено на 29 October 2013.
 6. "Moschino Gets Gold Medal:Brand designs costumes for winter Olympics," Thursday, January 19, 2006. Fashion Week Daily „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2009-05-06. Посетено на 2007-10-17.
 7. "Kylie Minouge", March 21, 2005. Times Online UK
 8. Thakur, Pradeep. MADONNA: Unstoppable! (Revised & Enlarged Edition) (англиски). Lulu.com. ISBN 9788190870573.
 9. Bernstein, Jacob (2008-08-05). „Madonna's Costumes for Her Sticky and Sweet Tour“. WWD (англиски). Посетено на 2017-10-04.
 10. The Brandery, Catwalk, TV Fashion Runway Show Архивирано на 3 септември 2011 г.
 11. "Head to Milan for Maison Moschino", 31 October 2008. Harper's Bazaar. „Архивиран примерок“. Архивирано од изворникот на 2015-05-05. Посетено на 2009-07-24.
 12. Lance, Jennifer. „Moschino Is H&M's Newest Designer Collaboration“. Glamour (англиски). Посетено на 2018-07-18.

Надворешни врски

[уреди | уреди извор]