Чума (болест)

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Морија)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Чума[1], морија[2] или панукла[3] - вид тешка заразна болест.

Причини[уреди | уреди извор]

Симптоми[уреди | уреди извор]

Чумата низ историјата[уреди | уреди извор]

Чумата како тема во уметноста и во популарната култура[уреди | уреди извор]

Чумата се јавува како инспирација или тема во разни гранки на уметноста и во популарната култура, како на пример:

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „чума“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „морија“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  3. „панукла“ — Дигитален речник на македонскиот јазик
  4. „Izabrana bibliografija Jaroslava Sajferta“ во: Jaroslav Sajfert, Stub kuge. Beograd: Mali vrt, 2014, стр. 93-94.
  5. DD Synthesis, SJF Records, 1996.