Прејди на содржината

Монтпилиер (Вермонт)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Монтпилиер
Montpelier
Седиштето на владата на Вермонт во Монтпилиер
Седиштето на владата на Вермонт во Монтпилиер
Седиштето на владата на Вермонт во Монтпилиер
Местоположба
Општи податоци
Име
- изворно
Монтпилиер
  Montpelier
Основан 1787
Поштенски број 05601-05604, 05609, 05620, 05633
Повикувачки број 802
Официјална страница www.montpelier-vt.org
Управа
Земја САД
Географија
Површина 26,6 км²
Надморска височина 61 м
Население
Население 8.035
Густина 302.7 ж/км²


Монтпилиер (англиски: Montpelier) е град во САД во сојузната држава Вермонт и нејзин главен град. Од мерењата направени во 2000 година, во градот живееле 8,035 жители а со тоа Монтпилиер е најмал главен град што бил на сојузна држава во САД.

Монтпилиер настанал во осумдесеттите години на 18 век, а денес е познат по зградата на владата на сојузната држава Вермонт. Седиштето се наоѓа во зграда со карактеристична позлатена купола изградена во 19 век во западниоте дел на градското седиште, низ кој долж јужниот крај тече реката Винуски. Градот со тоа е познат исто така како единствен главен град на некоја американска сојузна држава во кој се наоѓа Мекдоналдс ресторан.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]