Моментални шампиони во СКФ (WWE)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миз е моментално во своето прво владеење како WWE шампион.

Светската Кечерска Федерација (WWE) промовира професионално борење и е заснована во Стемфорд, Конетикат САД). Владеењата со титулите се одлушуваат или со професионални мечеви или се поклонети на кечер, како резултат на кулминација на различни сценирани дејствија. WWE ги распоредува своите вработени во два програма (дивизии) познати како WWE брендови. Тие два бренда се RAW и Smackdown. Секој месец има по еден pay-per-view продуцирани од страна на WWE.

Моментално има пет активни единечни шампионати, и еден шампионат за двојки (таг-тим шампионат. Моментално седум кечери ги бранат шампионатите. Листата вклучува и колку пати кечерот ја бранел титулата, датата и локацијата на освојувањето, и опишување во врска со освојувањето.

На врвот на хиерархијата на WWE , WWE титулата ја држи Миз, додека Едџ e светски шампион во тешка категорија. Миз е во свое прво владеење како WWE шампион, откако го победи претходниот шампион Ренди Ортон на RAW откако го кешираше Money in the bank" куферот. Едџ, кој е во неговото шесто владеење како светски шампион во тешка категорија на 19 декември го победи претходниот шампион Кејн во Fatal 4-Way меч TLC меч во кој беа и Реј Мистерио и Алберто дел Рио.

Двете секундарни титули во WWE се WWE интерконтинентален шампионат и WWE шампионат на САД. Интерконтиненталната титула ја држи Кофи Кингстон кој е во своето трето владеење откако на WWE Smackdown го победи претходниот шамион Долф Зиглер.
Дениел Брајан е во своето прво владеење како шампион на САД откако на 19 септември го победи претходниот шампион Миз.

Има еден шампионат кој се брани од страна на WWE жените. Наталија е прва WWE обединета дива шампион откако ги победи Мишел МекКул и Лејла на Survivor Series.

Сантино Марела и Владимир КОзлов се WWE таг-тим шампиони. Тие се во своето прво владеење откако ги победија Хит Слејтер и Џастин Гебриел на RAW.

Шампиони[уреди | уреди извор]

Шампионат Моментален(и) шампион(и) Владеење Дата на освојување Денови Локација Забелешки
Raw бренд
WWE шампионат
The Miz 2010 Tribute to the Troops.jpg Миз 1 22 ноември, 2010 3627 Орландо, Флорида Го победи Ренди Ортон на WWE RAW откако го кешираше "Money in the bank" куферот .
WWE шампионат на САД
United States Champion Daniel Bryan.jpg Дениел Брајан 1 19 септември, 2010 3691 Роузмонт, Илиноис Го победи Миз на Night of Champions.
SmackDown бренд
WWE светски шампионат во тешка категорија
Edge World Heavyweight Champ.jpg Едџ 6 19 декември, 2010 3600 Хјустон, Тексас Го победи Кејн на TLC:Tables, Ladders & Chairs во TLC Fatal 4-Way меч во кој беа и Реј Мистерио и Алберто дел Рио.
WWE интерконтинентален шампионат
75px Кофи Кингстон 3 4 јануари, 2011 3584 Тусон, Аризона Го победи Долф Зиглер на Smackdown. Епизодата е емитувана на 7 јануари.
Во двата бренда
WWE таг-тим шампионат
Marella and Kozlov.jpg Сантино Марела и Владимир Козлов 1 6 декември, 2010 3613 Луисвил, Кентаки Ги победија Хит Слејтер и Џастин Гебриел на RAW во Fatal 4-Way меч во кој беа и Марк Хенри и Јоши Татсу, и Џими и Џеј Усо.
WWE Дива шампионат
Natalya 2.jpg Наталија 1 21 ноември, 2010 3628 Мајами, Флорида Ги победи Мишел МекКул и Лејла во 2 на 1 хендикеп меч на Survivor Series.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Предлошка:WWE Championships Предлошка:World Wrestling Entertainment Предлошка:Featured list