Молебен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Руски православен свештеник води молебен на патрониот празник, Црква Покров на Пресвета Богородица, Диселдорф.

Молебен[1][2]православна црковна служба во која се моли на Бога, на Богородица или на некој од светците.

Молебените можат да бидат заеднички - во црквата пред или по литургијата, утринската или вечерната богослужба - и личните - кои можат да се извршуваат и дома доколку верникот сака.

Заедничките молебни можат да бидат:

  • царски молебен, кој се одржува во одредено време,
  • молебен по повод празниците на храмовите и нивните слави,
  • молебен по повод големи државни настани,
  • молебен по повод општи несреќи.

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]