Михришах султан

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Михришах султан
Роден(а)Агнес
1745
Џенова, Италија
Починал(а)17 октомври 1805
Константинопол
НародностЏенова
Познат(а) поВалиде султан
ВераРимокатолицизам, подоцна ислам
СопружникМустафа III
ДецаСелим III

Михришах султан (1745 – 16 октомври 1805) била жена на османлискиот султан Мустафа III и мајка на Селим III[1][2] каде де-факто владеела како регент во периодот од 1789 до 1805 година. По потекло била од Џенова[3].

Во текот на нејзиното регенство таа била преукопирена со реформите во воените училишта и во воспоставувањето на дипломатски односи со земјите. Освен тоа таа започнала со изградба на неколку џамии и училишта во 1790-тите. Во 1805 наредила изградба на фонтана во Ејуп, Константинопол.

Михришах во превод значи сонце на султанот.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Yavuz Bahadıroğlu, Resimli Osmanlı Tarihi, Nesil Yayınları (Ottoman History with Illustrations, Nesil Publications), 15th Ed., 2009, pages 364–385, ISBN 978-975-269-299-2
  2. „Sultan III. Selim Han“. Republic of Turkey Ministry of Culture and Tourism. Посетено на 2009-02-06.
  3. „The Ottomans, Sultan III“. TheOttomans.org Mr. Korkut Ozgen. Посетено на 2011-11-09.