Миселварден

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Миселварден
Место во Вурстер Нордзекисте
Воздушен поглед
Воздушен поглед
Грб на Миселварден
Миселварден is located in Германија
Миселварден
Управа
Земја Германија
Покраина Долна Саксонија
Округ Куксхафен
Општина Вурстер Нордзекисте
Основни податоци
Површина 10,32 км2
Надм. височина 2 м
Население 426  (31 декември 2017)
 - Густина 41 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. CUX
Пошт. бр. 27639
Повик. бр. 04742
Портал www.sglandwursten.de
Координати 53°40′28″N 8°30′57″E / 53.67444° СГШ; 8.51583° ИГД / 53.67444; 8.51583Координати: 53°40′28″N 8°30′57″E / 53.67444° СГШ; 8.51583° ИГД / 53.67444; 8.51583

Миселварден (германски: Misselwarden) — село и поранешна општина во округот Куксхафен во сојузната покраина Долна Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2015 година е дел од општината Вурстер Нордзекисте.

Географија[уреди | уреди извор]

Местоположба[уреди | уреди извор]

Местото се наоѓа во историската област Вурстенски крај на брегот на Северното Море.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]