Мирче Ацев (појаснување)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето

Следниве личности го носат името Мирче Ацев:

  • Мирче Ацев (1859 - 1901), војвода од времето на османлиското владеење со Македонија, стрико на народниот херој Мирче Ацев.
  • Мирче Ацев (1915 - 1943), припадник на антифашистичкото движење во Македонија во Втората светска војна. Прогласен е за народен херој.


Во чест на народниот херој, името Мирче Ацев го носат и: