Прејди на содржината

Минхнер фрајхајт

Од Википедија — слободната енциклопедија
Минхнер фрајхајт
Минхнер фрајхајт на концерт во Старата опера во Ерфурт во март 2006 година
Животописни податоци
ПотеклоГерманија
Жанровипоп
рок
поп-рок
шлагер
нов германски бран
синтпоп
Период на активност1980 - сè уште
ИздавачиЦБС Шалплатен
Крокодајл Мјузик
Мреж. местоОфицијално мрежно место
Членови
Тим Вилхелм
Арон Штробел
Михаел Кунци
Алекс Гринвалд
Рени Хацке
Поранешни членови
Штефан Цаунер
Фреди Ердман
Гинтер Штолц

Минхнер фрајхајт, понекогаш се среќава и само како Фрајхајтгерманска музичка група која до 2007 година има издадено седумнаесет албуми, од кои шест златни, со повеќе од пет милиони продадени примероци во Европа. Тие името го добиле по плоштад во Минхен и истото во превод значи „минхенска слобода“. Групата припаѓа на музичкото движење Нов германски бран.

Групата е позната по нивната песна на англиски јазик „Keeping the Dream Alive“, која се искачила на 14. место на Британската табела на музички песни по нејзиното објавување во декември 1988 година.[1] Поради нејзиното објавување во декември и богатиот оркестарски звук, „Keeping the Dream Alive“ и натаму е слушана за време на Божиќ, а песната може да се најде и во многу божиќни албумски збирки.

Минхнер фрајхајт со песната „Viel zu weit“ имаат настапено за Германија на Евровизија 1993 во Милстрит, каде со освоени 18 бодови имаат завршено на 18. место.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Roberts, David (2006). British Hit Singles & Albums (19.. изд.). London: Guinness World Records Limited. стр. 214. ISBN 1-904994-10-5.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]