Прејди на содржината

Минусинск

Координати: 53°42′N 91°41′E / 53.700° СГШ; 91.683° ИГД / 53.700; 91.683
Од Википедија — слободната енциклопедија
Минусинск
Минусинск
Град[1]
Музеј во градот
Музеј во градот
Знаме на МинусинскГрб на Минусинск
ДржаваРусија
Федерален субјектКраснојарски крај[1]
Основан во1739
Градски статус од1822
Надм. вис.&10000000000000250000000250 м
Население (попис 2010)[2]
 • Вкупно71.170
 • Ранг220ти во 2010
 • Подреден накраев град Минусинск[1]
 • Седиште наkrai town of Minusinsk[1], Минусински реон[1]
 • Градски округMinusinsk Urban Okrug[3]
 • Седиште наMinusinsk Urban Okrug[3], Minusinsky Municipal District[4]
Час. појас[5] (UTC+7)
Поштенски бр.[6]662600Уреди википодатоци
Повик. број.+7 39132
Мреж. местоminusinsk.info

Минусинск (руски: Минуси́нск) — град во Краснојарскиот крај во Русија. Се наоѓа во Јужен Сибир, на брегот на реката Енисеј. Има околу 71.000 жители (2010 година).

Како руска населба, Минусинск е основан во 1739 година, а станува град во 1822 година.

Во историјата градот служел како место за политички егзил. Додека бил во егзил во блиското село Шушенское помеѓу 1897 и 1900 година, Владимир Ленин често го посетувал Минусинск. Во Минусинск бил интерниран и македонскиот револуционер Христо Зарезанков во периодот од 1935 до 1938 година, кога бил погубен.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 1,2 1,3 1,4 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref66.
  2. Федерална служба за државна статистика (2011). „Всероссийская перепись населения 2010 года. Том 1“. Всероссийская перепись населения 2010 года. Федерална служба за државна статистика. Посетено на June 29, 2012.
  3. 3,0 3,1 Грешка во наводот: Погрешна ознака <ref>; нема зададено текст за наводите по име Ref761.
  4. Law #13-3022
  5. „Об исчислении времени“. Официальный интернет-портал правовой информации. 3 јуни 2011. Посетено на 19 January 2019.
  6. Почта России. Информационно-вычислительный центр ОАСУ РПО. (Russian Post). Поиск объектов почтовой связи (Postal Objects Search) (на руски)