Прејди на содржината

Милан Трајаноски

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Трајаноски
Роден 1903 година
Долно Добреноец, Кичевско, Македонија како дел од Османлиско Царство
Починал септември, 1944 година
Крушино, Кичево, Македонија
Националност Македонец

Милан Велјанов Трајаноски ( 1903 во Долно Добреноец, Кичевско1944 во Крушино, Кичево) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

По занимање бил земјоделец. Во Кралство Југославија бил на печалба, од каде по окупацијата се вратил во своето село. Како симатизер на народно ослободителното движење го испратил својот син (Славко Трајаноски) во партизани, а од 1944 година ѝ самиот заминал. Загинал во борбите за ослободувањето на Кичево во септември 1944 година во месноста Крушино во борба со балистите.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 138.