Прејди на содржината

Милан Настески

Од Википедија — слободната енциклопедија
Милан Настески
Роден 1920 година
Вранештица, Кичевско, Македонија под окупација на Кралство СХС
Починал 15 ноември, 1944 година
Кичево, Македонија
Националност Македонец

Милан Стефанов Настески ( 1920 во Вранештица, Кичевско15 ноември 1944 во Кичево) — македонски партизан, борец за слобода на Македонија и учесник во НОВ.[1]

Животопис[уреди | уреди извор]

Произлегувал од селско семејство, кое се занимавало со земјоделство. Во текот на 1943 година бил мобилизиран од бугарскиот окупатор. Запознат со намерите и постапките на окупаторите, по враќањето од војска доброволно стапил во редовите на НОВ во Првата македонска бригада. Загинал во борбите за ослободувањето на Кичево на 15 ноември 1944 година.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Ристоски и други, Душан (1982). Слободата беше нивниот идеал. Кичево: Музеј - Западна Македонија во НОВ - Кичево. стр. 89.