Мизија (град)

Од Википедија — слободната енциклопедија
За римската покраина, видете Мизија.
Мизија
Мизия
град
Мизија is located in Бугарија
Мизија
Мизија
Местоположба на Мизија во Бугарија
Координати: 43°41′29.63″N 23°51′16.84″E / 43.6915639° СГШ; 23.8546778° ИГД / 43.6915639; 23.8546778Координати: 43°41′29.63″N 23°51′16.84″E / 43.6915639° СГШ; 23.8546778° ИГД / 43.6915639; 23.8546778
ЗемјаБугарија
ОбластВраца
ОпштинаМизија
Управа
 • ГрадоначалникВалја Берчева (ГЕРБ)
Површина
 • Вкупна64,373 км2 (24,855 ми2)
Надм. вис.&1000000000000005400000054 м
Население (2022)
 • Вкупно2,728
 • Густина42/км2 (110/ми2)
Часовен појасEET (UTC+2)
 • Лете (ЛСВ)EEST (UTC+3)
поштенски код3330
Повик. бр.+359 09161
Мреж. местоobshtinamizia.com

Мизија (бугарски: Мизия) е гратче во северозападниот дел на Бугарија, сместено на реката Ск’т. Мизија е административен цантар на истоимената општина и се наоѓа во Врачанската Област. Во 1970 година, тогашното село Буќовци (бугарски: Букьовци) се здобило со статус на град со ново име - Мизија. Градоначалник на гратчето е Валја Берчева. Според пописот од 2022 година, во Мизиja живеат 2.728 луѓе.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]