Прејди на содржината

Меркхајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Градското собрание на Меркхајм

Меркхајм е општина во североисточна Франција во регионот Гранд Ест [1] (поранешен Алзас - Шампањ - Ардени - Лорен ), департман Горна Рајна, област Тан-Гебвилер, кантон Гебвилер [2] . До март 2015 година,општината била административно дел од укинатиот кантон Соулц-о-Рајна (област Гебвилер ).

Површината на општината е 9,1 км², населението е 1260 луѓе[3][4] (2006) со нагорен тренд: 1287 луѓе [5] (2012), густината на населеност е 142,0 луѓе / км².

Популација[уреди | уреди извор]

Населението на општината во 2011 година било 1287 луѓе [6], а во 2012 година - 1287 луѓе [5] .

Динамика на населението [3][7] :

Економија[уреди | уреди извор]

Во 2010 година, од 834 работоспособни лица (од 15 до 64 години), 628 биле економски активни, 206 биле неактивни (стапка на активност 75,3%, во 1999 година - 71,3%). Од 628 активни работоспособни жители, работеле 589 лица (321 маж и 268 жени), 39 биле невработени (12 мажи и 27 жени). Од 206 работоспособни неактивни граѓани, 68 биле ученици или студенти, 83 биле пензионери, а уште 55 биле неактивни од други причини [8][9].

Во текот на 2011 година, во општината имало 483 домаќинства кои подлежат на оданочување со 1.264 лица. Во исто време, просечниот приход бил 22.178,5 евра по даночен обврзник [10].

Атракции (фотогалерија)[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Décret n° 2016-1262 du 28 septembre 2016 portant fixation du nom de la région Grand Est“. Декрет от 28 сентября 2016 года (француски). legifrance.gouv.fr. Архивирано од изворникот 2016-10-02. Посетено на 13 ноября 2016 года. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  2. „Décret n° 2014-207 du 21 février 2014 portant délimitation des cantons dans le département du Haut-Rhin“. Директива от 21 февраля 2014 (француски). legifrance.gouv.fr. Архивирано од изворникот 2015-10-19. Посетено на 7 января 2016 года. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  3. 3,0 3,1 „Population selon le sexe et l'âge...2006“. Распределение населения по полу и возрасту (2006) (француски). INSEE. Архивирано од изворникот на 2022-01-12. Посетено на 7 января 2016 года. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  4. „Численность населения в 2006 году“ (француски). INSEE. Архивирано од изворникот 2015-10-25. Посетено на 7 января 2016 года. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  5. 5,0 5,1 „Численность населения в 2012 году“ (француски). INSEE. Архивирано од изворникот 2015-10-25. Посетено на 7 января 2016 года. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  6. „Численность населения в 2011 году“ (француски). INSEE. Архивирано од изворникот 2015-10-25. Посетено на 7 января 2016 года. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  7. „Население коммуны Мерксайм“ (француски). cassini.ehess. Архивирано од изворникот на 2016-03-03. Посетено на 7 января 2016 года. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help)
  8. „Base chiffres clés: emploi — population active 2010“ (француски). INSEE. Архивирано од изворникот на 2013-11-15. Посетено на 7 января 2016 года. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (последние данные приведены за 1999 год, временная занятость учтена частично)
  9. „Base chiffres clés: emploi — population active 2010“. Основные показатели: занятость и трудовая активность населения в 2010 году (француски). INSEE. Архивирано од изворникот на 2014-04-26. Посетено на 7 января 2016 года. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) (последние данные приведены за 1999 год, временная занятость учтена частично)
  10. „Revenus fiscaux des ménages en 2011“. Облагаемые налогом доходы домашних хозяйств (2011) (француски). INSEE. Архивирано од изворникот на 2012-08-29. Посетено на 7 января 2016 года. Занемарен непознатиот параметар |dead-url= (help); Проверете ги датумските вредности во: |accessdate= (help) Примечание: дети и внуки, которые проживали в двух местах учтены как 0,5 человека. Глава домашнего хозяйства — один налогоплательщик (НП), другие взрослые члены семьи — по 0,5 НП, дети до 14 лет — по 0,3 НП.