Мендхаузен

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мендхаузен
Место во Ремхилд
Грб на Мендхаузен
Мендхаузен is located in Германија
Мендхаузен
Управа
Земја Германија
Покраина Тирингија
Округ Хилдбургхаузен
Град Ремхилд
Основни податоци
Површина 9,96 км2
Надм. височина 300 м
Население 310  (31 декември 2011)
 - Густина 31 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. HBN
Пошт. бр. 98631
Повик. бр. 036948
Портал www.mendhausen.de
Координати 50°22′N 10°28′E / 50.367° СГШ; 10.467° ИГД / 50.367; 10.467Координати: 50°22′N 10°28′E / 50.367° СГШ; 10.467° ИГД / 50.367; 10.467

Мендхаузен (германски: Mendhausen) е село и поранешна општина во округот Хилдбургхаузен, во Тирингија, Германија. Од 31 декември е дел од градот Ремхилд.

Наводи[уреди | уреди извор]