Мелитопол музеј за локална историја

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мелитопол музеј за локална историја
Мелітопольський краєзнавчий музей
Карта
Основан1900 (1900)
МестоМелитопол, Украина
Координати46°50′43″N 35°22′53″E / 46.84528° СГШ; 35.38139° ИГД / 46.84528; 35.38139Координати: 46°50′43″N 35°22′53″E / 46.84528° СГШ; 35.38139° ИГД / 46.84528; 35.38139
Збирки/ОдделенијаСоцијална историја, уметност, археологија, природни науки, нумизматика
Фонд60,000
ОсновачД. Сердјуков
ДиректорЛејла Ибрагимова
Мреж. местоmelitopol-museum.zp.ua

Мелитополски музеј за локална историја ( украински : Мелітопольський краєзнавчий музей ) е музеј во Мелитопол, Украина .[1] Во него се изложени предмети кои се однесуваат на историјата и природата на регионот. Музејот се наоѓа во поранешниот замок Черников, изграден во 1913 година. Од 2022 година нејзин директор беше Лејла Ибрагимова .

Историја[уреди | уреди извор]

Збирката на музејот започна во 1900 година, кога Мелитополското Земство купи колекција од 180 таксидермирани птици за 750 рубли . Во 1910 година, колекцијата на Земство била комбинирана со колекцијата на Мелитополското вистинско училиште . На 1 мај 1921 година, Регионалниот музеј Мелитопол беше отворен во зграда на улица Џержински, а првиот директор на музејот беше учителот Д. Сердјуков.[2]

Од 1928 година, музејот окупираше три мали соби и коридор. Трите простории опфаќаа историски и природни, како и етнографски и археолошки одделенија. Иако музејот имаше многу експонати, недостатокот на простор и несистематската организација на музејскиот материјал, според директорот на музејот, И.П. Курило-Кримчак, го отежнале пристапот до колекцијата.[3]

Во раните 1930-ти, Курило-Кримчак започна обемна конзерваторска работа, заштитувајќи ги природните резервати на Северна Пријазовија од заробување за земјоделски цели. Меѓутоа, во јануари 1935 година, тој беше отпуштен од музејот и уапсен. За време на Втората светска војна бил назначен за градоначалник на Мелитопол од Германците и продолжил со работата во музејот, повторно како негов директор.[4]

Во 1967 година, музејот се пресели во поранешната палата Черников на улицата Карл Маркс (сега улица Михаило Хрушевски ). Од 1971 година директор на музејот бил Б.Д. Михаилов. Во 1972 година, во музејот беше создадена диорамата „Напад од советските трупи на линијата Вотан во октомври 1943 година“.[4]

На 10 март 2022 година, по рускиот напад врз градот, директорката на музејот, Лејла Ибрагимова, беше уапсена во нејзиниот дом од страна на руските сили и беше задржана на непозната локација.[5] Исто така, беше објавено дека руските трупи украле збирка скитско злато, која ја откриле археолозите во 1950-тите. Севкупно, руските војници ограбиле најмалку 198 златни предмети, ретко старо оружје, вековни сребрени монети и специјални медали, рече Ибрахимова.[6][7][8]

Зграда[уреди | уреди извор]

Трикатната палата на трговецот Иван Черников од Вториот еснаф е изградена во 1913 година. Ентериерите на зградата се богато украсени со уметнички штуко .[9] Иван Егорович Черников двапати бил избран за претседател на Градскиот совет на Мелитопол - од 1891 до 1895 година и од 1901 до 1905 година. Браќата Черникови поседувале трговска куќа специјализирана за снабдување на производителите на Мелитопол. На првиот кат од замокот на Черников имало продавница во која се продавале машини за шиење на американската компанија „ Сингер “, а двата горни ката од куќата биле станбени објекти.[10]

Во 1917 година, семејството Черников емигрирало во Франција. Од јуни до октомври 1920 година, во зградата било сместено седиштето на генералот Врангел . Во 1920-тите и 1930-тите, зградата имала работни клубови. За време на Втората светска војна, во замокот бил сместен германскиот командант, а по ослободувањето на Мелитопол во него биле сместени комитетите на Комунистичката партија и Комсомол . На приземјето на зградата долги години работеше штедилница. Во 1967 година градските власти ја префрлиле зградата во Музејот за локална историја.[11]

Колекции[уреди | уреди извор]

Колекцијата во Мелитополскиот музеј за локална историја се состои од приближно 60.000 предмети. Во него се наоѓа уникатна колекција на скитско злато од четвртиот век п.н.е., добиено како резултат на ископувањата на Мелитополскиот курган . Музејот има нумизматичка колекција, која вклучува монети, нарачки и медали, жетони, печати, значки и банкноти. Голем дел од колекцијата е добиена во 1986 година како резултат на случајно откривање на збирка сребрени монети од 1895-1925 година. Текстилната колекција ги одразува карактеристичните одлики на различните области на Мелитопол. Колекцијата за украсни уметности вклучува предмети од антички мебел, порцелан и керамика. Природната колекција вклучува геолошки, палеонтолошки, ботанички, зоолошки и ентомолошки примероци.[10]

Музејот има и збирка на историски фотографии, книги и документи кои ги запишуваат аспектите на економскиот, политичкиот и културниот живот на Мелитопол. Уметничката колекција вклучува дела на уметникот Александар Григориевич Тишлер, кој потекнувал од градот.[10] Друг значаен предмет во збирката е спомен-каменот Духобор, кој бил издлабен во деветнаесеттиот век од Духобори кои биле протерани од нивниот дом кај Мелитопол во селото Богдановка (Старобогдановка).[12]

Многу од предметите беа ограбени од руски војници за време на руската инвазија на Украина во 2022 година .[се бара извор]

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

 1. „Melitopol“. www.encyclopediaofukraine.com. Посетено на 2022-03-10.
 2. "Просвіта". 2013-10-29. Архивирано од изворникот на 29 October 2013. Посетено на 2022-03-10.
 3. Kuril-Krymchak Museum of  Local Lore of Melitopol region (Ukr.) //  Local lore  : scientific journal. - Kharkiv: Ukrainian Committee of Local Lore, 1928. - № 7-10. - P. 74.
 4. 4,0 4,1 „Образование, медицина, культура, спорт“. 2013-09-30. Архивирано од изворникот на 30 September 2013. Посетено на 2022-03-10.
 5. „In occupied Melitopol, invaders kidnapped a deputy of regional council“. Rubryka. 2022-03-10. Посетено на 2022-03-10.
 6. „Russian invaders steal Scythian gold from Melitopol museum, Prosecutor General's Office of Ukraine says“. english.nv.ua (англиски). 2022-05-11. Посетено на 2022-05-23.
 7. Gettleman, Jeffrey; Chubko, Oleksandr (2022-04-30). „Ukraine says Russia looted ancient gold artifacts from a museum“. The New York Times (англиски). ISSN 0362-4331. Посетено на 2022-05-23.
 8. „Ukraine says Russian forces looted Melitopol museum of Scythian gold“. UPI (англиски). 2022-04-30. Посетено на 2022-05-23.
 9. Chukhraenko AA Stucco decorations of the building of the Museum of Local Lore // Melitopol Journal of Local Lore, 2018, №13, pp. 75-80 (in Russian).
 10. 10,0 10,1 10,2 „Мелитопольский городской краеведческий музей - MGK Мелитополь“. www.mgk.zp.ua. Архивирано од изворникот на 2019-09-08. Посетено на 2022-03-10.
 11. „Страница не найдена (404-я ошибка) / Мелитопольский краеведческий музей / Музейний простір. Музеї України та світу“. prostir.museum. Посетено на 2022-03-10.
 12. „Doukhobor Memorial Stone from the Village of Bogdanovka“. Doukhobor Heritage (англиски). 2020-01-25. Посетено на 2022-03-10.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]