Битка кај Мелитопол

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Битка кај Мелитопол
Дел од Херсонската офанзива и Руската инвазија на Украина
Battle of Melitopol (2022).png
Движењето на руските копнени сили кон Мелитопол
Датум 25-26 февруари 2022 (1 ден)
Место Мелитопол, Запорошка Област, Украина
Исход Руска победа
Завојувани страни
 Русија  Украина
Вклучени единици
Армија на Русија Армија на Украина
Жртви и загуби
Непознато Непознато

Битка кај Мелитопол — битка околу градот Мелитопол, Украина помеѓу воените сили на Русија и Украина, како дел од Херсонската офанзива за време на Руската инвазија на Украина во 2022 година.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Sicard, Sarah; Nostrant, Rachel; Ziezulewicz, Geoff (2022-02-24). „Live updates from Russia's massive Ukraine invasion“. Army Times (англиски). Посетено на 2022-03-01.