Мезењ (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мезењ
руски: Мезењь
Речен базен на Мезењ
Местоположба
ДржаваРусија
Физички особености
УстиеМезењски Залив, Бело Море
 • координати
65°59′10″N 44°03′45″E / 65.98611° СГШ; 44.06250° ИГД / 65.98611; 44.06250Координати: 65°59′10″N 44°03′45″E / 65.98611° СГШ; 44.06250° ИГД / 65.98611; 44.06250
 • надм. вис.
0 м (0 ст)
Должина857 км
Големина на сливот78,000 км2
Проток 
 • просечен886 метри кубни во секунда
Особености на сливот

Мезењ (руски: Мезењь) е река во областа Удорската област на Република Коми и во областа Лешуконскиот реон и Мезењскиот реон во областа Архангелската област во Русија. Нејзиното устие се наоѓа во заливот Мезењ на Белото Море. Мезењ е една од најголемите реки на европска Русија. Таа е долга 857 километри, а областа на нејзиниот слив е 78.000 км2. Главните притоки на Мезењ се Болшаја Лоптиуга (лево), Писа (лево), Мезењска пижма (десно), Сула (десно), Кима (десно), Вашка (лево), Пиоза (десно), и Кимжа (лево).

Опис[уреди | уреди извор]

Речниот слив на Мезењ опфаќа огромни области на исток и североисток од Архангелската област и на запад од Република Коми. Градот Мезењ, населбите од урбан тип Усогорск и Каменка, како и административниот центар на областа Удорски, селото Кослан, се наоѓаат на бреговите на Мезењ. Административниот центар Лешуконската област, селото Лешуконское, се наоѓаат на реката Вашка неколку километри возводно од сливот на Вашка и Мезењ и е поврзан со десниот брег на Мезењ преку ферибот.

Изворот на Мезењ е во гребенот Тиман во Република Коми, западно од северните планини Урал. Првично тече југозападно, а потоа нагло се врти приближно во насока северозапад. Горниот тек на Мезењ поминува низ ридскиот предел. Мезењ се влева во заливот Мезењ на Белото Море во близина на градот Мезењ, веднаш под Северниот Поларник. Во близина на устието, реката Пиоза влегува од исток.

Мезењ е пловна под селото Кослан, меѓутоа, нема редовна навигација за патници, освен за фериботски премини.

Историја[уреди | уреди извор]

Областа првично била населена од Угрофински народи, а потоа била колонизирана од Република Новгород. Во 13 век трговците од Новгород веќе стигнале до Белото Море. Мезењ се користел од трговците од Новгород како трговски пат до сливот на Пехора, кој бил привлечен поради крзното. Од Северна Двина, тие отидшле по течението на Пинега и ги однеле бродовите по копно до Кулој. Бродовите потоа беа однесени од Кулој до Мезењ.[1] Речната река продолжи кон исток по Пјоза, порта и по Цилма до Печора.

Друга рута се движела од Северна Двина по течението на Пукшенга, а потоа се преселила во Покшенга и низводно до Пинега. Од Пинега, трговците ги користат Југожа, на Зиријанскаја Вашка и Вашка да се дојде до Мезењ.[1]

По падот на Новгород, областа стана дел од Големото Московско Кнежевство. Првите постојани руски населби на реката Мезењ се споменуваат во текот на XVI век: Јурома (1513) и Којнас (1554).[2] Средниот тек на Мезењ, приближно сегашната област на областа Лешуконски, беше местото каде што најмногу се мешаа руските и Коми културите. Во долниот тек на Мезењ, моментално Мезењскиот реон, Русите доминираа, додека во горниот тек, моментално Удорската област, Коми доминираше.[3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 Плечко, Л.А. (1985). Старинные водные пути. Moscow: Физкультура и спорт. Архивирано од изворникот на 2011-09-25. Посетено на 2021-02-12.
  2. ЛЕШУКОНСКИЙ РАЙОН. Лешуконский муниципальный район. Архивирано од изворникот на 2020-09-20. Посетено на 1 August 2011.
  3. Иванова, Т. Г. (2003). К истории региона. Былины Мезењи: Север Европейской России. Былины (Свод русского фольклора). 25. Saint-Petersburg: Наука. стр. 7–11. Посетено на 5 August 2011.