Мајоран

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Мајоран
Origanum majorana.jpg
Безбеден
Научна класификација
Царство: Plantae
Оддел: Magnoliophyta
Класа: Magnoliopsida
Ред: Lamiales
Семејство: Lamiaceae
Род: Origanum
Вид: O. majorana
Биномен назив
Origanum majorana
Л.[1]

Мајоранот или Origanum majorana е донекаде ладно-сензитивно многугодишно растение и полугрмушка со вкус на сладок бор и цитрус. Се нарекува и сладок мајоран, јазлест мајоран и Majorana hortensis.

Името мајоран (старофранцуски majorane, средновековен латински majorana) не води директно потекло од латинскиот збор maior (главен).[2]

Мајоранот се одгледува поради своите ароматични листови, свежи или суви, за кулинарски потреби; врвовите од растението се сечат кога растението цвета и се сушат полека на сенка. Често се користи во комбинација со зачините Herbes de Provence и Za'atar.

Сродни видови[уреди | уреди извор]

  • Обично оригано - се нарекува и див мајоран. Има посилен вкус.
  • Origanum onites - критско оригано. Има слична употреба како и мајоранот.
  • Француски мајоран - хибрид на мајоранот со обичното оригано, поотпорно на ладно, но помалку слатко.
  • Origanum pulchellum.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Origanum majorana information from NPGS/GRIN“. www.ars-grin.gov. конс. 2008-03-08. 
  2. Marjoram, Online Etymology Dictionary, Douglas Harper, November 2001

Надворешни врски[уреди | уреди извор]