Мајка Албанија (статуа)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мајка Албанија
МестоположбаТирана, Албанија
Координати41°18′31″ N; 19°50′24″ E / 41.30857° СГШ; 19.84013° ИГД / 41.30857; 19.84013Координати: 41°18′31″ N; 19°50′24″ E / 41.30857° СГШ; 19.84013° ИГД / 41.30857; 19.84013
Височина3 метра пиедестал, 12 метра
RestoredКристак Рама, Мунтаз Дхрами, Шабан Хардери
Тип:Култура


Мајка Албанија е 12-метарска статуа, поставена во Националните гробишта на мачениците од Албанија (албански: Dëshmorët e Kombit) во Албанија, поставена во 1971 година.[1]

Статуата е во вид на симбол кој ја претставува мајката Албанија, која ги чува починатите.

На гробиштата има околу 28.000 гробови на албански (партизани), загинати за време на Втора светска војна. Масивната статуа држи Ловоров венец и ѕвезда. Гробиштата, исто така, било место каде бил погребан Енвер Хоџа, кој подоцна бил закопан на други гробишта.

Статуата била изработена од бетон и е дело на вајарите Кристак Рама, Мунтаз Дхрами, Шабан Хардери. Поставена е на 3-метарски пиедестал; каде е врежана посветата: („Вечна слава на мачениците на таткото Ијан“)[2].

Галерија[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]