Матија Прети

Од Википедија — слободната енциклопедија

Матија Прети е познат и како il Cavaliere Calabrese (калабриски витез или калабриски коњаник). Овој прекар го добил поради создавањето на коњичка статуа на папата Урбан VIII.

Концерт . Државниот музеј Ермитаж, Санкт Петербург

Како уметник на неаполската школа, тој бил ученик на Џовани Батиста Карачоло и припаѓал на училиштето Каравагист. Околу 17-годишна возраст, тој се преселил во Рим, каде што го поминал најголемиот дел од својот креативен живот. Циклусот е особено познат: пет големи слики на тема „Маките на Свети Андреј“ во црквата Сант'Андреа дела Вале (1650-1651). Во 1653 година се преселил во Неапол, каде го запознал Лука Џордано, кој исто така имал големо влијание врз него. Во многу слики соработувал со Џакинто Бранди.

Последниот дел од својот живот (од околу 1660 година) уметникот го поминал во Малта. За време на владеењето на големите мајстори на Редот на Малта, Рафаел и Николас Котонер, тој го насликал таванот во катедралата Св. Јован, поради што е прогласен за витез со Орденот на Свети Јован.

Братот на Матија, Грегорио Прети, исто така бил уметник, но многу помалку познат од неговиот брат - неговите дела припаѓаат на фреските на црквата Сан Карло Аи Катинари во Рим (браќата работеле на овие фрески заедно) и во катедралата Св. Венантиус во градот Фабриано.

Наводи[уреди | уреди извор]