Црква Сант Андреа Дела Вале

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Црква Сант Андреа Дела Вале
Basilica di Sant'Andrea della Valle
SantAndreaDellaValle Facade.JPG
Основни податоци
Место Рим, Италија

Црквата Сант Андреа Дела Вале (италијански : Basilica di Sant'Andrea della Valle) е црква која се наоѓа во Рим, Италија и е во склопот на Римокатоличката црква. Црквата започнала да се гради во 1590 година а била завршена во 1650 година. Посветена е на Свети Андреј.