Матијас Рајм

Од Википедија — слободната енциклопедија
Матијас Рајм (2016)
Матијас Рајм (2016)

Матијас Рајм (роден на 26 ноември 1957 година во Корбах, Хесен) — германски пејач и текстописец. Неговиот сингл од 1990 година „Verdammt, ich lieb 'dich“ („Проклето нека е, те сакам“) бил хит во неколку европски земји и поминал шеснаесет последователни недели на првото место на германските топ листи. Тој неочекувано се вратил по 23 години на првото место на топ листите со „Бескрајно“ во февруари 2013 година.

Ран живот[уреди | уреди извор]

Рајм е роден на 26 ноември 1957 година во Корбах, Хесен. Тој израснал во Хомберг. Неговиот татко бил директор на гимназијата во Хомберг. Откако ја добил својата диплома за завршено средно образование, ги започнал своите додипломски студии на германски и англиски јазик, како и германски и англистички литератури во Гетинген. Ова траело 18 семестри - ова е над просекот, бидејќи тој своето време го минувал претежно во музичкото студио и најчесто не присуствувал на предавањата.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]