Матилда Кшесинска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Кшесинска во 1898 година, во костум за ,,Ќерката на Фараонот"

Матилда Кшесинска била примабалерина на Царскиот балет во Русија. Таа е родена во 1872 година во Лигово, кај Петроград во семејство на балетски уметници.

Образование[уреди | уреди извор]

Своето балетско образование го стекнала на Царскиот балет, во денешната Академија Ваган. Таа била дисциплинирана ученичка и за време своето школување одлично ја совладала техниката на руското училиште. Веднаш по дипломирањето ја примиле во театарот Мари, но уште имала потреба за учење и започнала да посетува приватни часови по балет кај Италијанецот Е. Цекетија и брзо ги совладала елементите на италијанското училиште.

Кариера[уреди | уреди извор]

Веднаш по дипломирањето, таа се вработила во театарот Мари и 27 години била на чело на овој театар. Таа играла бројни улоги во првата фаза од широк спектар („Залудна претпазливост“ итн.), Драма („Бајадера“, „Есмералда“, „Dерка на фараонот“ итн.). Таа била првиот изведувач на принцезата Аврора во балетот на Чајковски „Заспаната убавица“, додека во „Лебедово езеро“ прва ја извела „Фует 32“ во варијацијата на Одилија, како втора балерина во светот (по Пиерина Лањани ) и прва руска балерина.

Во 1904 г. ја добила титулата примабалерина асолута, која сè уште ја носела само другата голема ѕвезда на Мари, која играла во време на Матилда, а тоа е италијанката Пиерина Лагнани. Таа не се приспособила со новите тенденции во балетот што ги донеле Фокин и Дјагилев и крајот на нејзината кариера ја сметале за претставник на старото училиште.

Поврзување со Романови[уреди | уреди извор]

Таа била во блиска врска со Романови и престолонаследникот Николај Втори бил заљубен во неа, но нивната врска траела кратко, бидејќи ја прекинала мајката на Николај. Подоцна, таа се омажила за големиот војвода Александар Владимирович Романов, со кого го добила синот Владимир. По избувнувањето на Октомвриската револуција, таа морала да ја напушти Русија. Таа се преселила во Париз, каде што била неколкупати. Таа починала на 99-годишна возраст во Париз, 1971 година.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]