Марјана Липовшек

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марјана Липовшек (родена на 3 декември 1946 година) е словенечка операска и концертна пејачка (мецосопран). Ќерка на композиторот Маријан Липовчек, родена е во Љубљана, Словенија.Во 2017 се пензионирала[1].

Таа има пееное во филмските саундтраци Јакоб лажго и Сивата зона .

Забележителни сценски настапи имала во Жена без сенка , Валкира 'и' 'Тристан и Изолда' '.

Пеела со многу оркестри како Берлинска филхармонија, Бостонска филхармонија, Оркестар на концертгебоу, Дрезден Стаатскапела, Лондонска филхармонија, Лондонска симфонија, Филхармонија во Минхен, Филхармонија во Њујорк и Филхармонија на Виена и оперски куќи што се Баварската државна опера, Лирикаска опера во Чикаго, Метрополитен Опера во Њујорк и Државна опера во Виена.

Таа има работено со Клаудио Абадо, Даниел Баренбоим, Бичков, Мјунг-Вин Чунг, Колин Дејвис, Кристоф фон Дохнани, Бернард Хаитинк, Николаус Харнонкур, џејмсЛевин, Лорин Маазел, Зубин Мехта, Рикардо Мути, Кент Нагано, Џузепе Синополи и Волфганг Савалиш[2].

Награди[уреди | уреди извор]

Литература[уреди | уреди извор]

  • François-Marie Banier, Alex Ross: Portfolio – The Salzburg Fix. In: The New Yorker. New York, May 25, 1998. S. 96–101. Foto auf S. 97: The mezzo Marjana Lipovšek, after performing "Boris Godunov."
  • Rudolf Flotzinger (Hrsg.): Oesterreichisches Musiklexikon. Band 3. Verlag der Österreichischen Akademie der Wissenschaften, Wien 2004, ISBN 3-7001-3045-7, S. 1293f.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „KS Marjana Lipovšek Mezzosoprano“. Архивирано од изворникот на 2020-08-04. Посетено на 2021-04-10.
  2. Lipovsek Marjana
  3. Contralto Corner

Надворешни врски[уреди | уреди извор]