Мартин Штробел

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартин Штробел
Martin Strobel 01.jpg
Лични податоци
Роден(а) 5 јуни 1986 (1986-06-05) (36 г.)
Ротвајл, Германија
Националност Германец
Спорт Handball pictogram.svg Ракомет
Висина 1.89 m
Позиција центар
Клупски податоци
Тековен клуб РК Балинген-Вајлштетен
Број 15

Мартин Штробел (германски: Martin Strobel, 5 јуни 1986) е германски ракометар за РК Балинген-Вајлштатен и германската репрезентација. [1] [2]

Учествувал на Светското првенство во ракомет во 2019 година. [3]

Достигнувања[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. DHB profile
  2. „Profile“. eurohandball.com. Архивирано од изворникот на 2014-10-21. Посетено на 12 January 2014.
  3. 2019 World Men's Handball Championship roster

Надворешни врски[уреди | уреди извор]