Мартина Шилд

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мартина Шилд
Лични податоци
Роден(а)26 октомври 1981(1981-10-26)(42 г.)
Бриенц, Швајцарија

Мартина Шилд (родена на 26 октомври 1981 година во Бриенц) - швајцарска алпска скијачка која се натпреварува во спуст и супервелеслалом.

На Зимските олимписки игри 2006 го освоила сребрениот медал во женскиот спуст. Таа се пласирала на 6. место во женскиот супервелеслалом.[1]

Таа е внука на скијачот Хеди Шлунегер (1923–2003), кој бил олимписки првак во спуст во 1948 година.[2]

Победи на Светскиот куп[уреди | уреди извор]

Датум Место Трка
2 декември 2007 Канада Лејк Луиз Супервелеслалом

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Martina Schild“. 2006 Winter Olympics profile. Yahoo! Sports. Архивирано од изворникот на 10 октомври 2012. Посетено на 27 декември 2020.
  2. „Skiing: Women downhillers show why they're a different breed“. International Herald Tribune. Посетено на 27 декември 2020.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]