Марија Спиридонова

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Спиридонова
Роден(а)16 октомври 1884(1884-10-16)
Тамбов, Руска Империја
Починал(а)11 септември 1941(1941-09-11) (возр. 56)
Орел, СССР

Марија Александровна Спиридонова (16 октомври 1884 - 11 септември 1941) била руски социјалистички револуционер. Нејзиниот атентат на официјален претставник на полицијата во 1905 година е најпознат чин од страна на една жена во Русија и поради нејзината последователна злоупотреба од страна на полицијата била славена како маченичка.[1] Спиридонова била испратена во Сибир со пет други истакнати социјалистички револуционерни жени.[2] Групата понекогаш била нарекувана Шестерка. По 11 години во Сибир, таа ќе се врати како хероина на револуцијата. Таа го предводи создавањето на сојузот меѓу Левите социјалистички револуционери со Ленин и болшевиците, но била затворена во ментален санитариум кога Левите социјалистички револуционери се одделиле од болшевиците во 1918 година.[3][4]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Alexander Rabinowitch, "Spiridonova," in Edward Acton, Vladimir Iu. Cherniaev, and William G. Rosenberg (eds.), Critical Companion to the Russian Revolution, 1914-1921. Bloomington, IN: Indiana University Press, 1997; pg. 182.
  2. Sally A. Boniece, "The Spiridonova Case, 1906: Terror, Myth and Martyrdom," in Anthony Anemone (ed.), Just Assassins: The Culture of Terrorism in Russia. Northwestern University Press, 2010; pp. 127-151.
  3. Rabinowitch, "Spiridonova," pg. 183.
  4. Rabinowitch, "Spiridonova," pg. 186.