Прејди на содржината

Марија Кацјак

Од Википедија — слободната енциклопедија
Марија Кацјак
Држава која ја претставува Белорусија
Роден(а)2 март 1997(1997-03-02)(27 г.)
Родно местоМинск, Белорусија
Висина1.67 м (5 ст 6 ин)[1]
Тежина45 kg (99 lb)[1]
ДисциплинаРитмичка гимнастика
НивоСениорска меѓународна елита
Години во националниот состав2015
КлубДинамо
Главен тренер(и)Татјана Ненашева
Помошник тренер(и)Кацијарина Бјалијаускаја
КореографВолха Страхава

Марија Кацјак (белоруски: Марыя Васільеўна Кацяк, руски: Мария Васильевна Котяк; родена на 2 март 1997) — белоруска ритмичка гимнастичарка. Кацјак освоила сребрен медал како репрезентативец на Европското првенство 2016 во Холон, Израел,[2] а подоцна се натпреварувала заедно со нејзините соиграчи Марија Кадобина, Хана Дудзјанкова, Валерија Пишелина и Арина Цицилина на Летните олимписки игри 2016 во Рио де Жанеиро, завршувајќи на петтото место во групното финале со 35.299 поени.[3][4][5]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. 1,0 1,1 „Maryia Katsiak“. Рио 2016. Архивирано од изворникот на 26 август 2016. Посетено на 15 јануари 2024.
  2. „Gold for Belarus at European Rhythmic Gymnastics Championships 2016“. Белоруска телеграфска агенција. 20 јуни 2016. Посетено на 9 јануари 2024.
  3. „Rhythmic Gymnastics: Group All-Around Standings“. Рио 2016. Архивирано од изворникот на 26 август 2016. Посетено на 9 јануари 2024.
  4. „Russia wins another Olympic gold in rhythmic gymnastics group final“. NBC Olympics. 21 август 2016. Архивирано од изворникот на 2017-04-27. Посетено на 9 јануари 2024.
  5. „Беларускія гімнасткі занялі пятае месца на алімпійскім турніры ў групавых практыкаваннях“ [Belarusian gymnasts finished fifth in the group all-around at the Olympics] (белоруски). Белоруска телеграфска агенција. 22 август 2016. Посетено на 9 јануари 2024.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]