Марија Караѓорѓевиќ (1993)

Од Википедија — слободната енциклопедија

Марија Караѓорѓевиќ е ќерка на принцот Никола и принцезата Љиљана, внука на принцот Томислав Караѓорѓевиќ.

Биографија[уреди | уреди извор]

Марија Караѓорѓевиќ е родена на 4 август 1993 година во Белград, како прво дете на семејството Караѓорѓевиќ, родено по 60 години во Србија. Името го добила по нејзината прабаба Марија Караѓорѓевиќ, првата југословенска кралица. Првите месеци од својот живот ги поминала со својот дедо, принцот Томислав, во Опленац.

Принцезата Марија моментално живее со своето семејство во Германија. Покрај мајчиниот српски, тaa зборува германски и англиски јазик.

Титули и награди[уреди | уреди извор]

  • 4 август 1993 година - Нејзиното кралско височество принцезата Марија Караѓорѓевиќ од Србија и Југославија
    • ја носи титулата принцеза според семејните правила на кралската куќа од 1930 година.

Семејството[уреди | уреди извор]

Родители[уреди | уреди извор]

Име сликањето Дата на раѓање
принцот Никола 15 март 1958 година
Принцезата Љиљана 27 декември 1959 година