Марија Бело

Од Википедија — слободната енциклопедија
Фотографија од Марија Бело во 2013

Марија Елена Бело (родена на 18 април 1967 година) е американска глумица и писателка. Нејзините филмски улоги вклучуваат Постојана полноќ (1998), Созревање (1999), Којот грди (2000), Кулер (2003), Историја на насилство (2005), Мумија: Гробот на царот на змејот (2008), возрасни ( 2010), Затвореници (2013) и Lights Out (2016). На телевизија, Бело се појавила како д-р Ана Дел Амико во медицинската драма ЕР (1997-1998), со други главни улоги, вклучително и како Луси Робинс во серијата Допир во 2013 година, како Мишел Мекбрајд во првата сезона од серијата Голијат во 2016 година., а од 2017 до 2021 година како специјален агент Жаклин „Џек“ Слоун во серијата NCIS.

Раниот живот[уреди | уреди извор]

Бело е родена во Нористаун, Пенсилванија, од Кети, училишна медицинска сестра и учителка, и Џо Бело, изведувач. Нејзиниот татко е Италијанец, Американец, со корени од Монтела, Италија, а нејзината мајка е од Полска. Таа пораснала во католичко семејство од работничка класа и дипломирала во средното училиште Архиепископ Џон Керол во Раднор, Пенсилванија . Дипломирала политички науки на Универзитетот Виланова. По дипломирањето, Бело ги усовршила своите глумечки вештини во голем број театарски продукции во Њујорк.

Кариера[уреди | уреди извор]

Бело на наградите Independent Spirit во Лос Анџелес на 5 март 2010 година

Раните ТВ настапи на Бело вклучуваат епизоди од The Commish (1991), Due South (1994), Nowhere Man (1995), Misery Loves Company (1995) и ER (1997-98). Нејзиниот пробив настанал кога ја добила улогата на г-ѓа Смит во ТВ серијата за шпионско шоу Mr. & Mrs. Смит, иако шоуто било откажано по осум недели. Таа потоа се појавила во последните три епизоди од третата сезона на ЕР како педијатар д-р Ана Дел Амико и била редовен член на глумечката екипа за време на четвртата сезона на медицинската драма.

Бело се преориентирала на филмови, добивајќи улога во Којот грди (2000). Двапати била номинирана за наградата Златен глобус: за најдобра споредна женска улога во The Cooler (2003) и за најдобра глумица во A History of Violence (2005). Таа глумела во Клубот на книги Џејн Остин (2007) како Џоселин и како д-р Алекс Сабијан во филмот од 2005 година, Напад на предел 13, римејк на оригиналниот филм од 1976 година направен од Џон Карпентер . Во 2008 година, таа глумела во Мумијата: Гробницата на царот на змејот како Евелин О'Конел, заменувајќи ја Рејчел Вајс. Во декември 2008 година, Бело започнала да развива драма за HBO . Покрај глумењето во новата серија, Бело планирала да биде и извршен продуцент. Таа глумела во драмскиот филм од 2009 година Жолтото марамче, кој бил објавен во кината на 26 февруари 2010 година, од Самуел Голдвин Филмс.

Во 2010 година, Бело гостувала во две епизоди на „Закон и ред: Специјална единица за жртви“ . Следната година, таа глумела во ТВ серијата Prime Suspect, која била откажана по 13 епизоди. Во 2011 година, таа станала основачки член на одборот на компанијата CQ Matrix, компанија создадена од нејзиниот тогашен партнер, Клер Ман, за да им помогне на клиентите да постигнат „трансформативен живот и моќта на интелигентната размена“ преку подобрување на нивниот комуникациски количник . Во 2014 година, таа глумела заедно со Френк Грило во трилерот Демонски, продуциран од Џејмс Ван.

Хуманитарните напори[уреди | уреди извор]

После земјотресот на Хаити во 2010 година, Бело го основала WE ADVANCE со Аледа Фришман, Алисон Томпсон и Барбара Гијом. Тоа е организација која ги охрабрува жените од Хаити да соработуваат во обезбедувањето на здравствената заштита како приоритет и ставањето крај на семејното насилство во нивните заедници. Во моментов, организацијата е со седиште во здравствена клиника и центар за информирање на заедницата во Cité Soleil. Бело е, исто така, член на одборот на Дарфурската женска група, невладина организација која презема активизам во име на жртвите на геноцидот во конфликтот во Дарфур .

Личен живот[уреди | уреди извор]

Бело го има синот Џексон со нејзиното поранешно момче Ден Мекдермот. Во ноември 2013 година, таа напишала дека има истополова врска со нејзиниот тогашен партнер Клер Ман. Таа објавила книга „ Што и да е“. . . Љубовта е љубов: преиспитување на етикетите што си ги даваме (Dey Street Books, 28 април 2015 година).

Во февруари 2020 година, додека присуствувала на 92-тото доделување на Оскарите на нивното прво појавување во јавноста како пар, Бело објавила дека таа и готвачот Доминик Крен се свршиле на 29 декември 2019 година, додека биле на одмор во Париз, Франција.

Филмографија[уреди | уреди извор]

Награди и номинации[уреди | уреди извор]

година Награда Категорија Номинирана работа Резултат
1997 година Награда на здружението на глумците на екранот Извонредна изведба на ансамбл во драмска серија победничка
2000 година Блокбастер забавни награди Омилена споредна женска улога - комедија / романса
Којот грди
|
2003 година Награда Златен глобус Најдобра споредна женска улога – филм Кулерот |
Награда на Националното друштво на филмски критичари Номинирана
Награда на друштвото на филмски критичари на Интернет Номинирана
Награда на здружението на глумците на екранот Номинирана
Сателитска награда Победничка
2005 година Награда на Здружението на филмски критичари за емитување Најдобра споредна женска улога Историја на насилството
Награда на Здружението на филмски критичари во Централна Охајо Победничка
Награда на Здружението на филмски критичари во Чикаго Победничка
Награда Златен глобус Номинирана
Награда на кругот на филмската критика во Канзас Сити Победничка
Награди на кругот на филмските критичари во Лондон Номинирана
Награда на кругот на филмската критика во Њујорк Победничка
Награда на друштвото на филмски критичари на Интернет Победничка
Сателитска награда Номинирана
Награда за анкета за филмот „Village Voice“. Победничка
2006 година Награда на жирито на Меѓународниот филмски фестивал RiverRun Најдобра глумица
Сестрите
|
Награда на филмскиот фестивал Дикси Номинирана
2009 година Награда за независен дух Најдобар женски водечки Номинирана
2013 година Награда за рецензија на Националниот одбор Најдобра глумечка екипа Победничка

Наводи[уреди | уреди извор]