Манастир Св.Никола (Кабларско)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Mанастир Св.Никола

Mанастир Св.Никола се наоѓа во селото Рошци кај Овчар Бања, во Овчарско-Кабларската клисура во подножјето на планината Каблар. Mанастир Св.Никола е еден од најважните Овчарско-Кабларски манастири-кои се нарекуваат и Српска Света Гора.[1]

Историја[уреди | уреди извор]

Не се знае точниот основач на црквата Свети Никола, но според иконата што се чува во Народниот музеј во Белград, се гледа дека е живописана од 1489 година.

Вук Караџиќ истакнал дека во манастирот Св.Никола живееле 300 монаси.[2]

Гаврило Марковиќ бил игумен на манастирот во периодот од 1907-1927 година.

Низ историјата манастирот страдал од Турците. Во манастирот засолниште нашле и Милош Обреновиќ со семејството, кои со народот се криеле од Турците. Милош Обреновиќ бил во пристаништето во 1817 година изградил студентски дом кој и денес го носи неговото име. Подоцна, на манастирот му подарил воденица во Приевор и малку земја.[3]

Во тоа време игумен на манастирот бил Атанасиј Радовановиќ.

Црквата Свети Никола е мала и необично е што во неа се влегува од јужната страна на црквата. Значајна е манастирската ризница. Црквата има фрески од 1587 и 1637 година. Има и фрески од 19 век. Ризницата има рачно напишани книги и некои вредни црковни антиквитети.

Оттука, на мали листови со кирилични букви, во кожна обврзница, со „златни“ минијатурни илустрации е испишано познатото евангелие за Свети Никола. За време на Првата светска војна, ракописот исчезнал од архивата на Националната библиотека во Ниш, а подоцна се појавил во Даблин, Ирска.[4]

Пред Втората светска војна, манастирот имал 272,66 хектари земја, од кои 130 хектари шуми, а останатите ливади и ниви во селата Приедор и Мијковци.[5]

Монах на овој манастир бил Мина (световниот Милан Јовановиќ;1888—1945),[6] Дамаскин Милиќевиќ(1877—1964) како и монахињата Теодора Ристивојевиќ(1925—2017).

Денеска манастирот Св.Никола е женски манастир. Во периодот од 1954 година игуманија била Текла Миќиќ, до 1987 година Ефросинија Симиќ, а од 1987 до 2018 година Евпраксија Белиќ(1919—2018 година).[7][8]

Манастирот Свети Никола го слави пренесувањето на моштите на Свети Никола, кое се празнува на 22 мај (9. мај на православниот календар).

Светата Литургија се извршува во недела и празници со почеток во 8 часот.

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

  • Список на манастири на Српската православна црква

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Окиљ, Милијана (2019-04-17). „Четврта међународна конференција „Византијски споменици и свјетско насљеђе IV: Повеља за заштиту византијских споменика". КУЛТУРНО НАСЉЕЂЕ. 1 (1). doi:10.7251/kn0118171o. ISSN 2637-2541.
  2. „ИЗМЕРЕНИЕ ПЕРИМЕТРА И ПЛОЩАДИ ЛИСТА ДЕРЕВАИЗМЕРЕНИЕ ПЕРИМЕТРА И ПЛОЩАДИ ЛИСТА ДЕРЕВА“. 2017. Наводот journal бара |journal= (help)
  3. author., Даниловић, Драгољуб,. Жичка Епархија : осам векова светосавског континуитета : историја, манастири, цркве. ISBN 978-86-84933-97-5. OCLC 1145221861.CS1-одржување: излишна интерпункција (link)
  4. Астафуров, В.Г.; Скороходов, А.В. (2017). „СТАТИСТИЧЕСКАЯ МОДЕЛЬ ФИЗИЧЕСКИХ ПАРАМЕТРОВ ОБЛАЧНОСТИ НА ОСНОВЕ ТЕМАТИЧЕСКИХ ПРОДУКТОВ MODIS, "Исследование Земли из космоса". Исследования Земли из Космоса (5): 66–81. doi:10.7868/s0205961417050074. ISSN 0205-9614.
  5. „POLICY AND RIGHT 20“. 2020. doi:10.22250/pal.2020. Наводот journal бара |journal= (help)
  6. Лука, БЛМЕДИА Бања. „БЛМЕДИА - Бања Лука - Сигуран партнер развоју Вашег пословања!“. БЛМЕДИА (српски). Посетено на 2022-02-09.
  7. ПЕТРОВИЋ, НАДА (2016-12-21). „ОСАМ ДЕЦЕНИЈА ОД ОСВЕЋЕЊА ЗЕЈТИНЛИКА“. ГЛАСНИК УДРУЖЕЊА АРХИВСКИХ РАДНИКА РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ. 1 (8). doi:10.7251/guars1608143p. ISSN 1840-4626.
  8. „Демонстрация работы российского робот-ассистирующего хирургического комплекса, г. Пенза, март 2018 г.“. dx.doi.org. Посетено на 2022-02-09.
  • „Низ српската Света Гора“: Овчарско-кабларски манастири / редакција Гордана Петковиќ, Чачак: Графика Јуреш. 2002.  978-86-83575-09-1

Надворешни врски[уреди | уреди извор]