Прејди на содржината

Прохор Пчински (манастир)

Координати: 42°19′45″N 21°53′43″E / 42.32917° СГШ; 21.89528° ИГД / 42.32917; 21.89528
Од Википедија — слободната енциклопедија
Прохор Пчински
Поглед на манастирот „Св. Прохор Пчински“
Информации
Целосно имеМанастир „Св. Прохор Пчински“
Други имињаМанастир „Св. Преподобен Прохор Пчински“
Манастир на:СПЦ
ОснованXI век
Посветен наПрохор Пчињски
ЕпархијаВрањска епархија
Личности
Основач (и)Роман IV Диоген
Место
МестоКленике, Општина Бујановац  Србија
Координати42°19′45″N 21°53′43″E / 42.32917° СГШ; 21.89528° ИГД / 42.32917; 21.89528
Видливи остатоци1 црква, конаци, помошни објекти
Отворен за јавностада

Прохор Пчинскиманастир од духовно и историско значење, кој денес се наоѓа во општина Бујановац, Република Србија.

Тој е значаен за историјата на македонскиот народ поради тоа што во него се одржало првото заседание на АСНОМ и како дел од Вардарска Македонија што ѝ припаднал на СР Србија со формирањето на втората Југославија.