Прејди на содржината

Мала детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Мала детелина
Научна класификација
Царство: Растенија
Нерангирано: Скриеносеменици
Нерангирано: Евдикоти
Нерангирано: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Потсемејство: Глушини
Род: Детелина
Вид: Мала детелина
Научен назив
Trifolium dubium
Sibth.

Мала детелина (науч. Trifolium dubium) — растение од родот детелина во фамилијата бобови. По обичај, ова е главното растение што ја претставува традиционалната ирска детелина (Seamróg).[1]

Растението е автохтоно во Европа, но се среќава и во други краишта како доведен вид. Веројатно е алотетраплоидно, произлезено од вкрстување на полската детелина (Trifolium campestre) со тенката детелина (Trifolium micranthum).[2]

Галерија[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Недостатокот на детелини во Ирска причинува загриженост за денот на Св. Патрик - П. Купер на Irish Central (англиски)
  2. Ansari, H. A., et al. (2008). Molecular and cytogenetic evidence for an allotetraploid origin of Trifolium dubium (Leguminosae). Chromosoma 117(2):159-67.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]