Полска детелина

Од Википедија — слободната енциклопедија
Полска детелина
Научна класификација [ у ]
Царство: Растенија
клад: Скриеносеменици
клад: Евдикоти
клад: Розиди
Ред: Бобовидни
Семејство: Бобови
Род: Детелина
Вид: Полска детелина
Научен назив
Trifolium campestre
Schreb.
Полска детелина
Научна класификација edit
Царство: Plantae
Нерангирано: Tracheophytes
Нерангирано: Angiosperms
Нерангирано: Eudicots
Нерангирано: Rosids
Нерангирано: Fabales
Нерангирано: Fabaceae
Нерангирано: Faboideae
Род: Trifolium
Вид:
T. campestre
Биномен назив
Trifolium campestre

Полска детелина (латински; Trifolium campestre),[1] е вид на скриеносеменици кое потекнува од Европа и западна Азија, кое расте во суви, песочни пасишта, полиња, ивиците на шумите, покрај патиштата, запуштено и обработувано земјиште. Името на видот campestre значи „од полињата“.

Опис[уреди | уреди извор]

Тоа е тревно годишно растение, кое расте до 10–30 висок см, со карактеристични жолти цветови кои површно личат на цветови од хмељ. Секоја цветна глава е цилиндрична или сферична збирка од 20-40 поединечни цвеќиња. Цветовите стануваат кафеави при стареење и сушење, затворајќи го плодот, едносемена мешунка. Листовите се наизменични и трифоли, со три долгнавести или елипсовидни ливчиња 4-10 мм долги.

Овој вид е многу тесно поврзан со големите тролисти од хмељ ( Trifolium aureum ).

Одгледување и употреба[уреди | уреди извор]

Цвет Полска детелина во Њуфаундленд .
Одблиску до Полска детелина

Полска детелина е важна детелина во земјоделството бидејќи нејзиното зеленило е добро за хранење на добитокот и за надополнување на почвата. Генерално не се сади, но се смета за вредна билка кога ќе се најде како расте на пасиште. Таа станала натурализирана во Северна Америка, особено на запад и југ од континентот.

Слични растенија[уреди | уреди извор]

Полската детелина, може да се помеша со други растенија кои имаат три ливчиња и мали жолти цветови, како што се ( T. aureum ), Мала детелина ( T. dubium ), ( Medicago lupulina ) и обична жолта детелина ( Oxalis stricta ).

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. dx.doi.org http://dx.doi.org/10.1523/eneuro.0162-20.2020.f1-1. Посетено на 2022-05-17. Отсутно или празно |title= (help)
  • Ајилвсги, Гејата. (2003). Диви цвеќиња од Тексас. Shearer Publishing, Фредериксбург, Тексас.ISBN 0-940672-73-1ISBN 0-940672-73-1 .

Надворешни врски[уреди | уреди извор]