Макреш (река)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Макреш
Местоположба
Физички особености
УстиеКрива Лакавица
Особености на сливот

Макрешрека во Југоисточна Македонија и притока на реката Крива Лакавица.

Течение[уреди | уреди извор]

Реката извира во југоисточниот дел на планината Смрдеш. Нејзиното течение е западно од селото Папавница и јужно од градот Радовиш. Се влева во горниот тек на реката Крива Лакавица.[1]

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Петрушевски, Илија; Маркоски, Благоја (2014). Реките во Република Македонија. Скопје: Геомап. стр. 46. ISBN 978-9989-2117-6-8.