Магди Ружа

Од Википедија — слободната енциклопедија
Магди Ружа во 2014 година

Магдолна Магди Ружа (унгарски: Magdi Rúzsa, српски: Ружа Магдолна, Ruža Magdolna; родена на 28 ноември 1985 година) е унгарска пејачка која ја освои во 2006 година титулата Мегастар. Како победник на категоријата „Новодојденец на годината“ на Унгарската музичка награда „Фонограм“ во 2007 година, таа ја претставуваше Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија во Хелсинки, Финска со песната „Несуштински блуз“. Таа заврши деветта и ја освои наградата Марсел Безенсон во категоријата најдобар композитор. Често изведува песни од нејзиниот омилен пејач, Џенис Џоплин.

Животопис[уреди | уреди извор]

Ружа е родена во Врбас во унгарско етничко малцинство во Србија. Студирала во Суботица како акушерска медицинска сестра. Во музиката се појавила во 2005 година, по освојувањето на третата сезона на Мегастар во Унгарија.

По победата на натпреварот, албумот на Ружа, во кој се прикажани песните кои таа ги изведуваше за време на финалето на шоуто, поминаа трикратна платина и до денес има продадено околу 80.000 примероци. Нејзиниот прв уметнички албум „Ѓаволски анѓел“ беше објавен на нејзиниот роденден (28 ноември 2006) и досега продаде 36.000 примероци. Овие две плочи беа најпродаваните изданија во 2006 година во Унгарија .

Ружа беше прогласена за нов талент на годината во 2006 година, претставувајќи ја Унгарија на натпреварот за песна на Евровизија 2007 во Хелсинки. Таа одлучи да пее на англиски јазик, бидејќи чувствува дека текстовите на песната се од голема важност и сака луѓето да го разберат. Полуфиналето се одржа на 10 мај 2007 година, а Ружа влезе во финалето на второто место со 224 бода. Во финалето на 12 мај 2007 година, заврши на деветто место со 128 бода. Како текстописец, таа доби награда за најдобар композитор, која секоја година ја добива најдобриот текстописец меѓу композиторите на Евровизија.

Дискографија[уреди | уреди извор]

Сите бројки и позиции на графиконите се дадени за Унгарија ако не е наведено поинаку.

Информации за албумите

A döntőkben elhangzott dalok

 • Објавено на: 06.06.2006
 • Позиција на табелата: # 1
 • Сертификација: 3x платина
 • Продажбата: 70.000+
 • Официјални синглови:
  • Повеќето ЕЛЗ (# 2)
Ördögi angyal (Ѓаволски ангел)
 • Објавено на: 20.11.2006
 • Позиција на табелата: # 1
 • Сертификација: 2x Платина
 • Продажбата: 36.000+
 • Официјални синглови:
  • Aprócska blues (# 9 HUN, # 59 SWE)
  • Хип-хоп (# 6)
  • Vigyázz a madárra (# 9)
Капсолат Концерт
 • Објавено: 1 ноември 2007 година
 • Позиција на табелата: # 7
 • Сертификација: платина
 • Продажбата: 15.000+
 • Официјални синглови:
  • Vigyázz a madárra (# 9)
Iránytű (компас)
 • Објавено на: 05.11.2008
 • Позиција на табелата: # 2
 • Сертификација: злато
 • Продажбата: 7.500+
 • Официјални синглови:
  • Rövid utazás
Magdalena Rúzsa
 • Објавено на: 28 ноември 2011 година
 • Позиција на табелата: # 2
 • Сертификација: 2x Платина
 • Продажба: 8.000+
 • Официјални синглови:
  • Габриел (# 10)
Тизене (Единаесет)
 • Објавено на: 11.11.2012
 • Позиција на табелата: # 1
 • Сертификација: 2x Платина
 • Продажба: 8.000+
 • Официјални синглови:
  • Tárd ki a szíved (# 33)
  • Чукајте болен ремел
  • Ná-ná-ná (# 30)
Dalok húrokra és fúvósokra
 • Објавено на: 28 ноември, 2014 година
 • Позиција на табелата: # 3
 • Сертификација: 1x злато
 • Продажба: 2.000+

Наводи[уреди | уреди извор]

Надворешни врски[уреди | уреди извор]