Лутовиска

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лутовиска
Lutowiska
Село
Лутовиска
Лутовиска
Грб на Лутовиска
Грб
Лутовиска is located in Полска
Лутовиска
Лутовиска
Координати: 49°15′4″N 22°41′45″E / 49.25111° N; 22.69583° E / 49.25111; 22.69583
Земја Полска
ВојводствоПоткарпатско
ОкругБјешчадски
ОпштинаЛутовиска
Население 750

Лутовиска (полски: Lutowiska; украински: Літовищі; 1944-1957: Шевченко) — село во Бјешчадскиот Округ на Поткарпатското Војводство во југоисточна Полска, близу до границата со Украина.

Селото е административен центар на општината Лутовиска. Се наоѓа 22 км јужно од градот Устшики Долне и 101 км југоисточно од регионалниот центар Жешув.[1]

Населението брои 750 жители.

Поврзано[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Главна статистичка служба (GUS) — TERYT“. 2008-06-01. (полски)

Надворешни врски[уреди | уреди извор]Координати: 49°15′4″N 22°41′45″E / 49.25111° N; 22.69583° E / 49.25111; 22.69583