Прејди на содржината

Лука Робакидзе

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лука Робакидзе
Лука Робакидзе како играч на Брегалница 2008
Лични податоци
Роден на 7 јули 2000(2000-07-07)(23 г.)
Роден во Грузија
Позиција Среден
Клупски податоци
Сегашен клуб Брегалница 2008
Младинска кариера
Мерани Тбилиси
Кариера*
Години Клуб Наст. (Гол.)
-2018 Гагра Академи
2020-2022 Самтредија
2022 МАС Таборско
2022-2023 Самтредија
2023- Брегалница 2008
*Настапи и голови само на првенствени натпревари

Лука Робакидзе (роден на 7 јули 2000 година) ― грузиски средишен фудбалер.

Кариера[уреди | уреди извор]

Додека бил младински фудбалер, тој играл во грузискиот клуб Мерани Тбилиси.

До декември 2018 година, Робакидзе играл во грузиската Гагра Академи. Целата 2019 година бил слободен играч. Во јануари 2020 година, Лука Робакидзе потпишал за Самтредија, исто од Грузија. Во февруари 2022, тој се преселил во чешки МАС Таборско и останал до крајот на сезоната 2021/22. Потоа тој се вратил во Самтредија. Во јули 2023 година, за сезоната 2023/24, тој потпишал за прволигашот Брегалница 2008.[1][2]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „Брегалница официјално го промовираше Грузиецот Лука Робакидзе“. ekipa.mk. 27 јули 2023. Архивирано од изворникот 2023-07-27. Посетено на 11 август 2023.
  2. „Грузиецот Лука Робакидзе во средниот ред на ФК Брегалница Штип“. slobodenpecat.mk. 27 јули 2023. Архивирано од изворникот 2023-07-27. Посетено на 11 август 2023.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]