Луис Бота

Од Википедија — слободната енциклопедија
Луис Бота
Премиер на Јужноафриканската република
На должноста
31 мај 1910 – 27 август 1919
Монарх Џорџ V
Генерален управник Херберт Гладстоун
Сиднеј Бакстон
Претходник Функцијата е воведена
Наследник Жан Кристијан Сматс
Премиер на Трансвал
На должноста
4 февруари 1907[1] – 31 мај 1910
Монарх Едвард VII
Џорџ V
Управник Вилијам Палмер
Претходник Функцијата е воведена
Наследник Тој
Како премиер на Јужноафриканскиот Сојуз
Лични податоци
Роден(а) 27 септември 1862
Грејтаун, Колонија Натал
Починал(а) 27 август 1919(1919-08-27) (возр. 56)
Преторија, Трансвал, Јужноафрикански Сојуз
Националност Јужноафриканец, Бурец
Партија Јужноафриканска партија
Други припадности Хет Волк
Сопружник Ани Емет
Професија воен офицел, политичар
Потпис
Воена служба
Припадност Јужноафриканска република (Трансвал)
Јужноафрикански Сојуз
Обединето Кралство Британски комонвелт
Траење 1899–1902 (командос на Трансвал)
Чин Генерал
Заповеда со Бурите, Јужноафриканска република
Битки/војни Втора Бурска војна:
-- Колензо
-- Спајон Коп
-- Повлекување од Преторија
Прва светска војна:
-- Југозападна африканска кампања

Луис Бота (27 септември 1485 - 27 август 1919) — прв премиер на Јужноафриканскиот Сојуз.

Бота бил избран од парламентот на Јужноафриканската Република во 1897 година, кога се согласил со умерениот претседател Паул Кругер со кој биле политички противници во врска со прашањето на можноста странците да бидат сопственици на земја (не Бури, повеќето Англичани, доселеници). Во Јужноафриканската војна тој ги командувал јужните сили опседнувајќи го Лејдисмит и тогаш безуспешно се обидел да го одбрани Трансвел. Како премиер, тој сериозно барал помирување со популацијата што зборувала англиски и жестоко бил нападнат од африканските националисти. Во Првата светска војна тој се согласил со британските барања да ја освојат Германска Југозападна Африка (Намибија).

Користена литература[уреди | уреди извор]

Наводи[уреди | уреди извор]