Лојбен-Шлајниц

Координати: 51°9′N 13°20′E / 51.150° СГШ; 13.333° ИГД / 51.150; 13.333
Од Википедија — слободната енциклопедија
Лојбен-Шлајниц
Место во Носен
Црква во Лојбен
Црква во Лојбен
Црква во Лојбен
Лојбен-Шлајниц во рамките на Германија
Лојбен-Шлајниц
Управа
Земја Германија
Покраина Саксонија
Округ Мајсен
Град Носен
Основни податоци
Површина 26,71 км2
Надм. височина 139 м
Население 1.308  (31 декември 2012)
 - Густина 49 жит/км2
Други информации
Часовен појас CET/CEST (UTC+1/+2)
Рег. табл. MEI
Пошт. бр. 01623
Повик. бр. 035241
Координати 51°9′N 13°20′E / 51.150° СГШ; 13.333° ИГД / 51.150; 13.333

Лојбен-Шлајниц (германски: Leuben-Schleinitz) — поранешна општина во округот Мајсен, во Саксонија, Германија. Од 1 јануари 2014 е дел од градот Носен.