Лошиот мачор

Од Википедија — слободната енциклопедија
„Лошиот мачор
Bad Cat
Kötü Kedi Şerafettin“
РежисерМехмет Куртулуш
Ајше Унал
СценаристЛевент Казак
Булент Устун
Жанранимација
комедија
акција
Премиера Турција
5 февруари 2016
Македонија Македонија
12 ноември 2016(Синедејс)
Времетраење80 минути
Земја Турција
Јазиктурските

Лошиот мачор Шерафетин (турски: Kötü Kedi Şerafettin, англиски: Bad Cat) е турски анимиран филм од 2016 година, заснован врз стрипот на Булент Устун насловен „Лошиот мачор Шерафетин“ (Kötü Kedi Şerafettin). Филмот бил прикажан на меѓународниот филмски фестивал „Синедејс“ во Скопје.[1]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „ЛОШИОТ МАЧОР“. cinedays.mk. Архивирано од изворникот на 2016-11-14. Посетено на 2016-11-14.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]