Лосион

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лосион и шампон

Лосионкозметичко средство за нега на кожа, коса или нокти за хигиенски или терапевтски и профилактички цели. Се прави врз основа на воден или воден-алкохолен раствор (поретко емулзија или суспензија) со додавање на активни состојки (растителни екстракти, витамини, киселини) и помошни состојки (етерични масла за мириси, бои, конзерванси).[1] Лосионот ја чисти, навлажнува и омекнува кожата, затегнувајќи ги порите. Може да биде наменет за определен вид кожа: сува, мрсна или нормална. Користењето лосион за лице не е замена за едноставно миење на лицето со вода.[2][3]

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. McDonald, Michel (July 2009). „What's The Difference Between An Ointment, A Cream And A Lotion?“. ABC News. Посетено на 2 January 2016.
  2. Remington, Joseph Price (2006), Beringer, Paul (уред.), Remington: The Science And Practice Of Pharmacy (21st. изд.), Lippincott Williams & Wilkins, стр. 772, ISBN 978-0781746731.
  3. „Soaps & Lotions“. U.S. Food and Drug Administration. Посетено на 2 January 2016.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]