Прејди на содржината

Лорн Белф

Од Википедија — слободната енциклопедија
Лорн Белф
Животописни податоци
Роден(а)23 февруари 1976(1976-02-23)(48 г.)
Инвернес, Шкотска
ЖанровиФилмска музика, видео игри, електронска, Њу ејџ, Рок, Алтернативен рок, Џез
ЗанимањаКомпозитор, музички продуцент
Период на активност1999–денес
Мреж. местоLorne Balfe

Лорн Белф (роден на 23 февруари 1976) — шкотски музички продуцент и композитор за филмски, телевизиски и видео-игри. Тој е најпознат по составување на музика за филмови како што се: Невозможна мисија 6, iBoy и 13 часа: Тајните војници од Бенгази, анимирани филмови на DreamWorks како Дома и Пингвините од Мадагаскар, видео-игри како Assassin's Creed 3 и Crysis 2, Skylanders и Call of Duty. Тој има студио во компанијата на Ханс Цимер, Remote Control Productions, и соработувал со него на повеќе проекти. Тој понекогаш пишува под псевдонимот „Освин Макинтош“.

Надворешни врски[уреди | уреди извор]