Пингвините од Мадагаскар

Од Википедија — слободната енциклопедија

Во серијата настапуваат пингвините од филмот Мадагаскар, а главниот лик е: Капетанот, кој ја предводи пингвинската војска, воедно им помага на своите војници да се подготват што подобро за задачите кои им претстојат и за него не постојат нерешливи проблеми. Ковалски е најумниот, тој постојано измислува изуми кои и помагаат на војската совршено да функционира во сите воени задачи и вежби. Војникот е најмлад, најемотивен, но и најслаб по чин во четата, кого сите ликови го исмејуваат. Рико е тотално откачен и непредвидлив, кој многу сака да ги разнесува работите во воздух, а негови омилени звуци се звуци на бомба. Ова се четирите главни лика од њујоршката зоолошка градина кои се обучени за специјални боречки, а и други вештини, со чија помош одржуваат ред во градината. Најголем непријател им е откачениот мајмун Џулијан- самопрогласен крал од неговиот род, а негови потчинети мајмуни му се Морис и Морт, кои сакаат само да се глупираат и не почитуваат никакви правила. Џулијан е спореден лик кој секогаш им се потсмева на пингвините и секогаш сака да се жали на нивна сметка. Алис е чуварка на зоолошката градина која ги мрази пингвините и не ја сака својата работа. Серијата е работена во извонредна компјутерска анимација, изобилува со многу гестикулации и вербален хумор, а сите ликови се неодоливо слатки, шармантни и смешни.[1][2][3][4][5][6]

Цртаната серија „Пингвините од Мадагаскар“ во Македонија се емитува на МТВ 1 и А1 телевизија.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. Nguyen, Hanh (2009-01-09). 'Penguins of Madagascar' Move It, Move It to Nickelodeon“. chicagotribune.com (англиски). Посетено на 2024-01-25.
  2. „Nickelodeon Nabs Ratings Records With Kids' Choice, 'Penguins' : In Depth : TVWeek - Television Industry news, TV ratings, analysis, celebrity event photos“. web.archive.org. 2013-10-29. Архивирано од изворникот на 2013-10-29. Посетено на 2024-01-25.CS1-одржување: бот: непознат статус на изворната URL (link)
  3. „You are being redirected...“. www.animationmagazine.net. Посетено на 2024-01-25.
  4. 'Penguins of Madagascar' Strike Back“. Animation World Network (англиски). Посетено на 2024-01-25.
  5. Nickelodeon. „Nickelodeon is 2010's Top-Ranked Cable Network, Marks 16 Years as Number One“. www.prnewswire.com (англиски). Посетено на 2024-01-25.
  6. Kirkland, Karen (2009-08-03). „The Penguins of Madagascar "gone in a flash". ACM SIGGRAPH 2009 Computer Animation Festival. SIGGRAPH '09. New York, NY, USA: Association for Computing Machinery: 109–111. doi:10.1145/1596685.1596786. ISBN 978-1-4503-7927-4.