ЈДЖ 83

Од Википедија — слободната енциклопедија
(Пренасочено од Локомотива серија 83)
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Парна локомотива серија 83 (МЖ 83-064) пред ДСУ Владо Тасевски во Скопје

ЈДЖ серија 83 парна локомотива на Југословенските државни железници градени во поголем број, и со голема распространетост во тогашната југословенска република Босна и Херцеговина.

Останата е една ваква локомотива од серијата 83 во Р. Македонија со број МЖ 83-064 пред училиштето Владо Тасевски во Скопје.

Карактеристики[уреди | уреди извор]

Историја[уреди | уреди извор]

Парна локомотива серија 83 од почетокот на 20 век

Технички карактеристики[уреди | уреди извор]

Парна локомотива од серијата 83, со два цилиндра на заситена пареа и со влечен дво осовински тендер. Наменета за полесни терети и патнички возови.

Технички податоци
Производител Jung/Jungenthal
Година на производство 1923
Фабрички сериски број 3546
Класификација 0-8-2 +T
Класа 83
Должина 13.700 mm
Тежина 32,5 тона
Тежина во експлатација 36 тона
Притисок на осовини 8 тона
Брзина (макс) 35 км/ч

Надворешни врски[уреди | уреди извор]

Поврзано[уреди | уреди извор]