Лозувата (Липовечки реон)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Прејди на прегледникот Прејди на пребарувањето
Лозувата
Лозувата
Селска управа
Селска управа
Официјален печат на Лозувата
Печат
Местоположба
Координати

Erioll world.svg 49°15′04″N, 28°49′58″E

Општи податоци
Име
- изворно
Лозувата
  Лозувата
Управа
Земја  Украина
Број на општини Виничка област, Липовечки реон
Географија
Површина 3,087 км²
Население
Население 561

Лозувата (украински: Лозувата) е село во Украина, Липовечки реон, Виничка област.