Литија (поворка)

Од Википедија — слободната енциклопедија
Литија во Скопје во 1920 година

Литија[1][2] — свечена процесија на православни верници, предводена од свештенството, придружена со молитва за другите, која ја прославува Големата вечерна (или неколку пати годишно Големото повечерие) во православните и источните католички цркви. на големи празници (и, според пишаните рубрики, во секое време кога има целоноќно бдение).[3] По литургијата доаѓа второто литургиско дејство (артоклазија) и овие поими се литургиски дејства во целина.

Литија доаѓа од грчкиот збор Λιτή, што на македонски значи страсна молитва.[4]

Литија во православното богослужение[уреди | уреди извор]

1917 година. Свечена поворка - литија во село Бучин

Литијата е свечена, соборна поворка на верници, предводена од свештеници со крстови, хоругви и икони. Како литургиски чин, тоа е еден вид молитвен обред, кој се изведува вон храмот на големите христијански празници.[5]

Во минатото, литијата се користела и за спречување на дожд, суша, војна, некои заразни болести итн. Литијата во денешно време најчесто се организира за време на празнувањето на славата на населените места, кога се движи по улиците, предводени од свештеници и претставници на управата.

Наводи[уреди | уреди извор]

  1. „литија“Дигитален речник на македонскиот јазик
  2. „литија“Официјален дигитален речник на македонскиот јазик
  3. Тvпико́нъ сіесть уста́въ (Title here transliterated into Russian; actually in Church Slavonic) (The Typicon which is the Order), Москва (Moscow, Russian Empire): Сvнодальная тvпографiя (The Synodal Printing House), 1907, стр. 3
  4. Hapgood, Isabel F. (1922), Service Book of the Holy Orthodox-Catholic Apostolic Church (5th. изд.), Englewood NJ: Antiochian Orthodox Christian Archdiocese (објав. 1975), стр. 13, 594
  5. „Литија“. Вазнесењска црква. Архивирано од изворникот на 30. 06. 2018. Посетено на 26. 05. 2018. Проверете ги датумските вредности во: |accessdate=, |archive-date= (help)